HIZLI OKUMA TESTİ PDF Yazdır e-Posta

 

 

HIZLI OKUMA TESTİ

 

·        Henüz hızlı okuma tekniklerini hiç öğrenmemiş veya bir şeyler öğrendiği halde çok egzersiz yaparak öğrendiği teknikleri geliştirmemiş olanlar için uygundur. Bu testte amaç anlayarak okuma sırasında kişinin okuma hızı ve anlama oranının ölçülmesidir.

 

·        TESTİMİZ ŞUDUR: “Çocuk Psikolojisi” kategorisinden “Ahlak Gelişimi” konusunu saat tutarak okuyun. Sonuçta kaç dakikada kaç kelime okuduğunuzu bir kâğıda kaydedin.

 

  1. Dakikada 80 - 160 kelime okuyan: Yavaş okuyucu. Böyle çok yavaş bir hızda düşük bir konsantrasyon vardır. Bu hızdaki okuyucuların genellikle anlama oranları da düşüktür

 

  1. Dakikada 160 - 220 kelime okuyan: Bu değer Türkiye ortalamasıdır. Bu hızdaki konsantrasyon ve anlama oranı da genellikle düşüktür.

 

  1. Dakikada 220 – 320 kelime okuyan: Bu aralık Türkiye’de hemen ortalama üstü iken, bu değer birçok batı ülkesinde sadece ortalamadır.

 

  1. Dakikada 320 - 500 kelime okuyan: Bu değer ortalama üstü bir değer olup, okuma hızı açısından konsantrasyonun artma başlangıç noktasıdır.

 

  1. Dakikada 500 – 800 kelime okuyan: Bu değer hem Türkiye, hem de gelişmiş batı ülkeler okuma hızı ortalamalarına göre hızlı bir okuma değeridir. Bu hız aralığında okuyan çoğu kişinin interaktif ve doğru bir hızlı okuma eğitimine veya kursuna katıldığı anlaşılmaktadır. Bu guruptaki okuyucuların okuma hızlarıyla birlikte anlama oranları da yüksektir.

 

  1. Dakikada 800 – 1300 kelime okuyan: Fiziksel açıdan dakikada 1300 kelime üzerine çıkmak teorik olarak imkânsızdır. Bu aralıkta çok hızlı okuyan okuyucular genellikle dakikada 500 - 800 aralığındaki okuma hızına oranla, bir miktar anlama kaybına uğrarlar. Ancak bazı çok özel hızlı okuma eğitimlerinde dakikada 800 kelimenin üzerindeki okumalarda da anlama oranını yüksek tutmayı sağlayan özel stratejiler öğretilmektedir.
 

Anasayfa

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!