Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
BEDEN DİLİ PDF Yazdır e-Posta

                                         ETKİLİ SUNUŞ İÇİN BEDEN DİLİ

Sadece güzel bir konuşma ile başarılı bir konuşmacı olunmaz. İyi bir konuşma olmaksızın da etkili bir konuşmacı olunabilir. Bazı konuşmacılar hazırlık için çok zaman harcamalarına karşın başarılarını doğrudan etkileyecek özelliklere dikkat etmezler.  Çünkü dinleyici kitleleri sadece sözlerle etkilenmezler.

Konuşmacının sahip olduğu istekten, canlılıktan ve içtenlikten etkilenirler.

·        İlk izlenim,

Henüz siz ağzınızı bile açmadan dinleyicileriniz hakkınızda tahminler yapmış, kişisel deneyimleri ve ön yargılarıyla çoktan artı ve eksi puanlar vermiş olacaktır. Genelde tüm insanlar, gördükleri insanlar hakkında hemen bir takım değerlendirmelerde bulunur.

İlk izlenimi uyandırmak için hiçbir zaman ikinci bir fırsatınız olmaz. Salona girerken dinleyicilerimiz gördükleri ilk anda sizi değerlendirecektir.

·        İnsanın dostluğunu göstermesinin çok basit bir yolu vardır: “Gülümsemek”: Burada olmaktan ve sizlerin de burada olmasından çok mutlu oldum, demektir.

·        Beden dili neden önemlidir?

Bir yere baksanız da, hareket etseniz de dinleyicilerinize duygularınızla ilişkili sinyaller verirsiniz. Yapmacık hareketlerinizden ve sinirliyken yaptığınız el kol hareketlerinizden haberdar olmanız, bunları düzeltmenize ve kendine güvenen bilinçli bir imaj edinmenize yardımcı olacaktır.

·        Eğer içinizdeki panik duygusu kendisini, ayaklarınızda ve ellerinizde hissettirici şekilde gösteriyorsa, dinleyicileriniz bu durumdan rahatsızlık duyar. Çünkü onlar sizin kontrollü olmanızı ister ve bekler. Buna ek olarak o andan itibaren size, görüşlerinize güvenleri kalmaz. Size inanmazlar, iyi dinlemezler ve söylediklerinizi kolayca unuturlar. Eğer kendinizden emin görünür ve kendinize inanırsanız, güven uyandırırsınız ve dinleyicileriniz ne söyleyeceğinizi merakla beklerler.

·        Güvensizlik, yenilgiyi işin başında kabul etmektir. Dinleyiciyi etkileyen en önemli nedenlerden biri konuşmacının kendine güven duymasıdır. Dinleyici, konuşmacının ²güvenini² onun yüz hatlarından, bakışından ve hareketlerinden sezer. Konuşmacıda görülecek ve sezilecek en küçük zaaf, dinleyici ve konuşmacı arasındaki bağı koparır.

 

1.      Göz iletişimi:

Birilerine bakıyor olmak, onlarla ilgileniyorsunuz anlamına gelir. Bir yerlerde beraber duran ve konuşan iki insan gördüğünüzde birbirlerine ne kadar yakın olduklarını, göz temaslarının  hangi seviyede  olduğunu gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Göz teması otoriteyi de sergiler. Güçlü insanlar, kendisine daha az güvenen insanlara göre daha çok göz teması kurar. Göz temasıyla ilgimizi, aşkımızı, hoşnutsuzluğumuzu, sıkıntımızı, öfkemizi gösterebiliriz. Duygularımızı gözlerimizle ifade ederiz. Eğer dinleyicilerinizle ilgilenmezseniz onlar da sizinle ilgilenmez. Gözlerimizi dinleyicilerinizle temas kurmak ve onlarla ilgilendiğinizi göstermek için kullanırız.

                 2.  Yüz ifadesi:

Göz temasınız dinleyiciyle iletişiminizde çok önemlidir. Ama onlara bakarken suratınız turşu satıyorsa, konuşmaktan zevk aldığınıza inanmayacaklardır. Duygularınızın performansınızı etkilemesinde korktuğunuz anda, sıkıntılarınızı yenmek için bir oyun oynayın. Mutlu olduğunuzu düşünün ve dinleyicilerinize surat asmaktan sakının; kendinizi gergin hissetmeniz onların hatası değildir.

                  3.  Eller:

Oldukça başarılı olmuş bir konuşmacının hissettiği endişeyi ancak ellerinden anlayabilirsiniz. Elleriniz kollarınızın bir parçasıdır. Genellikle bir jest yapmak isterseniz  hareket ederler. Stres altında olmadığınız durumlarda el hareketlerimiz ne söylediğimizle uyum içindedir. Onları bir noktayı vurgularken kullanırız. Jestleriniz omzunuzdan başlamalı ve konuşmayla ilgili olmalıdır.

·        Ellerinizle ne yapmamalısınız?

Yüzüklerle, saatlerle, ataçlarla, düğmelerle, kalemlerle, gözlükle, tırnaklarla, bilgi kantlarıyla, cepte bozuk paralarla, işâretleyicilerle oynamayınız.

Yüze, saça, ceplere, sıraya, masaya dokunarak hafif hafif vurmayınız.

Vücudun herhangi bir yerini kaşımayınız

Elleri vücudun arkasında, ceplerde, bacakta, kolları birbirine kavuşturarak veya üzerlerine oturarak saklamayınız.

Dinleyicileri işâret etmeyiniz.

Ellerinizi umutsuzca veya istekle ovuşturmayınız.

                    4.  Pozisyon ve vücudun duruşu:

Eğer iyi bir konuşmacı olmak istiyorsanız dinleyicilerinizin önünde tamamen  görünecek bir şekilde durmayı öğrenmelisiniz. Her zaman, görünmenizi kısıtlayacak bütün engellerin önünde durun. Eğer mikrofonunuz konuşma kürsüsüne  sabitlenmişse kürsünün arkasında durmaktan başka çareniz yoktur. Ancak vücudunuzun üst bölümünün görünmesi sağlanmalıdır. Eğer kürsü çevresinde dolaşmak istiyorsanız   telsiz mikrofon isteyebilirsiniz.

·        Ayakta durmak size otorite kazandırır, düzgün nefes almanızı, sesinizi kullanmanızı ve daha iyi bir göz teması kurmanızı sağlar.

Oturmanın dezavantajları:

Göz temasınız azalır. Notlarınıza bakma eğiliminiz artar.

Dinleyicileriniz sizi görmeyebilir.

Sizi masada  bulunan malzemelerle oynamaya teşvik eder.

Ayakta durmanın avantajları :

Kendinizi daha görünür ve otoriter hissedersiniz.

Sesiniz daha iyi duyulur.

El ve kol hareketleri yapabilmek için daha çok yeriniz olur.

·        Sinirlilik :

Bir grup insana konuşurken  korkuyor ya da  sinirleniyorsanız, bu durum dinleyicilerinizi de rahatsız eder. Bazı sinirlenme durumları doğaldır ve arzu edilebilir. Bu konuşmanın konusuna bağlıdır. Örneğin düşmanı anlatırken sinirli olmak konuyu yaşamak sayılacağından olumludur.

Korkunun ve heyecanın belirtileri :

·        Kalp atışlarının artması, titreyen dizler ve eller,

·        Yanan, ekşiyen mide,

·        Daralan boğaz, yutkunma zorluğu, kurumuş ağız, 

·        Yüzde ve avuç içinde terleme, aşırı sıcaklık hissi, yüzde kızarma veya üşüme hissi,

·        Göz ve yüzün seğirmesi

·        Unutkanlık, dinleyici ve notlara dikkatini toplayamama  

·        Kekeleme, nefes daralması, sinirli gülüş ve titrek ses

·        Dinleyicileri bulanık görme veya baygınlık hissi

·        Konuşmayı elden geldiğince çabuk bitirmek için baskı oluşması

·        İşini veya saygınlığını kaybetme hissi

NOT: Heyecanınızın sizi korkutmasına izin vermeden incelemeye çalışın. Korkuya kapılmadan sadece varlığını kabul edin. Sadece bu duyguyu düşünün ve onu vücudunuzdan çıkarmaya çalışın.

Sizi heyecanlı yapan korkularınız ve endişelerinizdir. Bir gruba yapacağınız konuşmada korku ve endişeleriniz neler olabilir:

·        Söylemek istediğinizi  unutmak

·        Mantıklı  bulunmamak

·        Sıkıcı olmak

·        İnsanların toplantıyı terk etmesi

·        Alaya alınmak

·        Başarısız olmak

·        Çevrenizin sizin aptal olduğunuzu düşünmesi

Sonuç olarak, deneyimli konuşmacılar da dahil olmak üzere tüm konuşmacılar heyecandan yakınır. Aptal görünmekten korkar. Bunu bir dakika kendi kendinize düşünün; çok cesaretlendirici değil mi? Siz de diğer insanlardan çok farklı değilsiniz. Heyecanlar aynıdır; tek fark onları kontrol etmeyi öğrenmemiş olmanızdır. Onlar sizi kontrol ediyor.

Heyecanınız sizin motorunuzun itici gücüdür ve onsuz sıkıcı ve kuru olursunuz.

Olumlu enerjiyi elde edebilmek için onun gücünden yararlanmayı öğrenmelisiniz. Aksi takdirde size hükmeder ve sizi felç edici bir paniğe iter.

Korkuyu ve heyecanı yenmenin en iyi yolu konuşmacının kendine güven duymasıdır. Konuşmacının güven duygusuna sahip olması için konuşmasını iyi hazırlamış olması gerekir. Görsel araçlarını, konuşma taslağını ve bilgi kartlarını iyi hazırlanmış olması gerekir.

 

 

 

 

 

Anasayfa


Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!