UYKUSUZLUK PDF Yazdır e-Posta

Uykusuzluk (Insomnia)

 

·       Çoğu kişi yaşamlarının bir aşamasında uykusuzluktan şikayet eder. Toplumda % 10-15 oranında kronik uykusuzluk görülür.

·       Uykusuzluk tıbbi, ekonomik, sosyal ve psikolojik sebepleri ve sonuçları olan bir bozukluktur.

·       Uykusuzluk kişinin sadece uyuduğu süreyle ilgili değildir. Önemli olan uykunun kalitesidir. Sabahları kişi kendisini dinlenmemiş hissederek kalkar.

·       Uykusuzluk; uykuya dalma güçlüğü, uykuyu sürdürme güçlüğü, gece sık sık uyanmalar ya da sabah erkenden uyanıp tekrar uyuyamama şeklinde olabilir.

·       Gençlerde daha çok uykuya dalma güçlüğü görünür.

·       Depresyon, yaşam değişiklikleri, yaşam olayları, stres etkenleri gibi birçok neden uykusuzluğu alevlendirebilir.

·       Uykusuzluk birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılır: Birincil uykusuzluk: Genellikle çevresel etkenlere ya da kişinin zihinsel süreçlerine bağlı olarak ortaya çıkar. Çevresel etkenler arasında ışık, ses ve gürültü sayılabilir. Sürekli düşünmek ve psikolojik problemler de birincildir. İkincil uykusuzluk: Sağlık sorunları, ağrı, ilaçlar, alkolün sebep olduğu uykusuzluktur.

·       Uykusuzluk kişide huzursuzluğa, gerginliğe, depresyona, performansta azalmaya, günlük yaşantıda istenmeyen kazalara ve yorgunluğa yol açar.

·       Birincil uykusuzlukta kişide uyuyamayacağına ilişkin olumsuz şartlanmalar ve bilişsel çarpıtmalar vardır. Kişi gece yatağa yatmadan “yine uyuyamayacağını” düşünmeye başlar; bu belirgin bir huzursuzluğa yol açar; bu huzursuzluk nedeniyle kişinin uykusu tekrar kaçar ve sonuçta kişinin bir türlü kıramadığı bir kısır döngü ortaya çıkar. Bu aşamada bir uzman yardımı şarttır.

·       Uykusuzluk kadınlarda daha yaygındır. Menopoz, adet dönemi ve hamilelik bu yaygınlığa neden olan etkenlerdir.

·       Uykusuzluğun tedavisinde çok sayıda yaklaşım vardır. İlaçlar genellikle kısa süreli durumlarda verilebilir ancak kısa sure kullanılmalıdırlar. Belirgin huzursuzluk ya da depresyon varsa antidepresan ya da bunaltı giderici ilaçlar yardımcı olabilir. Uzun süreli uykusuzluk durumlarında ilaçlar, özellikle yeşil reçeteyle verilenler, faydalı değil; tam tersine zararlıdır. Bu durumlarda ilaçlara bağlı yan etkiler ve ilaca bağımlılık gelişebilir.

·       Özellikle uzun süreli uykusuzluk tedavisi için uzman bir Psikoloğun davranışsal ve bilişsel yaklaşımlarla vereceği danışmanlık ve psikoterapi oldukça faydalıdır.         Kaynak;Prof. Dr. M.Yücel Ağargün

 

ÖNEMLİ: "Psikolojik Testler" kategorisinde uyku bozukluğu testi var.

 Mutlaka uygulayın, faydasını göreceksiniz.Uykusuzluk birçok problemin belirtisi ve habercisidir.

Bu önemli sorunu çözerseniz yaşam kaliteniz ve performansınız artar.

Bu konuda yardım ve daha fazla bilgi için ziyaretçi defteri ve iletişim formunu kullanabilirsiniz.

 Hepinize tatlı uykular ve güzel rüyalar diliyorum.

 

Anasayfa

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!