PANİK ATAK MI, PANİK BOZUKLUK MU? PDF Yazdır e-Posta

PANİK ATAK, PANİK BOZUKLUK-2

 

·        Gençlik ve orta yaş dönemlerinde çok sık rastlanır.

·        Temel belirtisi kötü bir şey olacakmış hissidir.

·        Kadınlarda erkeklere göre daha çok görülür.

·        Günümüz insanının iş ve aile yaşantısını önemli ölçüde etkileyen bir psikolojik hastalıktır.

PANİK BOZUKLUK VE PANİK ATAK
BELİRTİLERİ NELERDİR

·        Panik bozukluğun en önemli belirtisi “kötü bir şey olacakmış hissidir.” Kişi, başına kötü bir şey geleceğinden, öleceğinden, çıldırmak ve delirmekten, kontrolünü kaybetmekten korkar.

·        Yoğun kaygı yaşayan hasta bu olumsuz düşüncelerden kurtulamaz ve kriz ya da bayılma diye nitelendirdiği, panik nöbetleri geçirebilir.

·        Panik bozukluk: Hastalığın genel adıdır.

·        Panik atak: Bayılma şeklinde kendini gösteren nöbetlerdir.

·        Panik bozukluk yoğun kaygı durumunun paniğe dönüşmesiyle panik atakları da beraberinde getirir.

PANİK ATAK NÖBETİNİN BELİRTİLERİ

·        Aniden başlayan; ateş basması ve terleme,

·        Bilinç bulanıklığı,

·        Sararma,

·        Nefes almakta güçlük çekme, göğüs ağrısı,

·        Halsizlik ve baygınlık hissi,

·        Kontrolünü kaybetme ve ölme korkusu gibi belirtiler yaşar.

·        Belirtiler ortalama 10-30 dakika sürer ve kendiliğinden geçer.

·        Hasta panik nöbeti geçirdiğinde çoğu zaman yakınları tarafından acil servise götürülür.

·        Yapılan muayenede herhangi bir soruna rastlanmaz.

·        Panik bozuklukları en çok kalp rahatsızlıklarıyla karıştırılır ve hastalar önce acil servise daha sonra da kardiyoloji uzmanına başvurur yapılan muayene ve EKG tetkiklerinde herhangi bir bozukluk tespit edilmez ve durumun psikolojik olduğu anlaşılır.

·        Fakat bedensel bir rahatsızlığı olmadığının anlaşılmasına rağmen çoğu hastanın kaygısı gene de ortadan kalkmaz ve başına kötü bir şey gelecekmiş, kötü bir haber alacakmış, kontrolünü kaybedecekmiş ve delirecekmiş gibi kaygılı düşüncelerden kurtulamazlar.

·        Bu hastalar heyecanlandıklarında kalplerinin çarpmasını veya derin nefes almalarını, tansiyonlarındaki yükselme ya da düşüşü, panik nöbetlerinin habercisi olarak yorumlar ve bu belirtilere odaklandıkları için belirtilerin şiddeti artar ve sonuçta da panik nöbeti geçirirler.

·        Heyecan durumunda veya tansiyon hareketlerinde her sağlıklı insanın vücudu da aynı tepkileri verir. Ve bu tepkiler geçicidir. Panik bozukluğu olan hastalar bu belirtilere ne kadar çok odaklanırlarsa panik nöbeti yaşamaları da o oranda artar.

·        Hasta özellikle yoğun kaygı nedeniyle bayılmalar şeklinde panik atak nöbeti geçirilmişse aynı nöbetin tekrarlanacağına yönelik kaygılanır ve bu beklenti kaygısı nedeniyle hastanın günlük hayatını zorlaşır.

·        Panik bozukluğu olan hastalar ev ve iş hayatında birçok kısıtlamalara gider. Özellikle bazı hastalarda Agorafobi gelişebilir.

·        Agorafobi: Yalnız başına dışarıya çıkmaktan, açık alanlarda dolaşmaktan, yolculuk yapmaktan kaçınır. Daha önce nöbet geçirdiği yer ve durumlardan uzak durmaya gayret eder. Evde yalnız kalmaktan korkar ve bu korkuları nedeniyle kısıtlı bir hayat yaşamaya başlarlar. Temel korkuları “ya gene nöbet gelirse ve yanımda bana yardım edecek birileri bulunmasa .”

PANİK BOZUKLUĞUN TEDAVİSİ

·        Panik bozukluk tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

·        Tedavi biraz uzun sürebilir. Ortalama 6-12 ay.

·        Tedavide ilaçların yanı sıra “bilişsel-davranışçı terapi ağırlıklı psikoterapi’nin” önemi büyüktür.

·        Psikoterapi çalışmalarında, hastanın panik bozukluğa yol açacağını düşündüğü durumlarla ve panik nöbetlerini tetikleyen yanlış düşünceleriyle ilgili olarak çalışılır. Terapide Nefes egzersizleri de öğretilir. Ayrıca hastada çoğu zaman panik bozukluğa ek olarak agorafobi gibi günlük hayatını kısıtlayan sorunlar da ortaya çıktığı için “sistematik duyarsızlaştırma yöntemiyle” korkularının üzerine gitmesi için yardımcı olunur.

 

Anasayfa

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!