Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
İlişki Terapistleri Kendi Sorunlarını Nasıl Çözüyor? PDF Yazdır e-Posta

 

Uzun ve sağlıklı bir ilişkinin formülünü artık hepimiz biliyoruz. Karşımızdaki insana zaman tanımak, çatışma anına sabırla yaklaşmak, dinlemek ve empati yapmak sık sık duyduğumuz çözüm önerileri.

Peki bu önerileri bize öğreten uzmanlar ibre onlara çevrildiğinde nasıl bir yaklaşım sergiliyorlar? Kendi ilişkilerini kurtarmak için kriz anını nasıl yönetiyorlar? Biz bu sorunun yanıtını aradık. Alanında uzman isimlerle görüştük. İşte uzmanların kendi ağızlarından ilişkilerini kurtarma reçeteleri… 

 

Psikolog  MERVE TEPELİ YÜRÜTEN
 Dışarıdan destek alınmalı

 
 “Psikologlar, her ne kadar dışarıdan, her sorunla başa çıkabilen, kendi ilişki ve özel hayatlarında her şeyi çözmüş ideal insanlar olarak görülseler de, aslında gerçekte tam olarak öyle değillerdir.

Her insanın yaşayabileceği birçok sorunu, psikologlar da yaşayabilir. Ancak aldıkları eğitim ve kazandıkları mesleki deneyimleri, kişisel gelişimleri doğrultusunda farkındalıklarının da artmasıyla, sorunların patolojik bir sürece girmesine çoğu zaman engel olabilirler.

Psikologlar, süreç içerisinde karşılaştıkları herhangi bir durumda kendileri veya yakınları için, ihtiyaç hissettiklerinde, güvendikleri meslektaşlarından danışmanlık veya terapi desteği almayı tercih ederler. Ben ilişki içerisinde yaşanan problemlerden birçoğunun doğru iletişim kuramamak ve karşımızdaki kişiyi değiştirmek istememizden kaynaklandığını düşünüyorum.

Eğer yaşanan sorun bir iletişim probleminden kaynaklanıyorsa, öncelikle karşımdakini dinlemeye ve anlamaya çalışırım. Eğer tartışma karşılıklı olarak kavgaya dönüşüyorsa, o zaman biraz uzak kalıp, sakinleşip, belki başka şeylerle uğraşarak biraz rahatladıktan sonra tekrar konuşmayı denerim. Konuşmalarıma genelde düşüncelerimden değil, hissettiklerimden bahsederek başlarım. Böylelikle karşı tarafın yargılanma, eleştirilme gibi bir algısı olmasına mümkün olduğu kadar izin vermemiş olurum.

Karşımdakini değiştirmenin ise, bu davranış ne boyutta olursa olsun, karşı tarafta negatif bir etki bıraktığını düşünüyorum. Bunu yapmaya olabildiği kadar dikkat etmeye çalışırım.”

-----------------------------------------------------------------------------

 NURAY FİLİZ- Psikolog, Terapist
 
Çatışma anında araya zaman konmalı


 “Her evde olduğu gibi bizde de tabii olarak çatışma yaşanabiliyor.
Çatışma anlarında çatışmayı başlatan tamamen duygularını ifade eder. Karşı taraf onu dinler. Sonra kısa bir süre aynı ortamda kalmayız. Aradan zaman geçip sıcak ortam soğuduktan sonra dinleyen taraf olayda yaşadığı duyguları ifade eder.

Eşimin ailesinde bir nişan töreni vardı. İstanbul dışında olmaları sebebiyle 8 saatlik bir yol söz konusuydu. Törenin olacağı hafta sonu benim çok önceden belirlenmiş 2 günlük eğitim programım vardı. Kendi başına gitti ve geldiğinde ailesi neden gelmediğimi sormuş ve benimle ilgili birtakım sözler söylemişler. Bunun üzerine çok öfkeli döndü ve bana haklılığını anlattı. Onu önemsemediğimi ve değer vermediğimi belirten sözler söyledi. Ben sakince dinledim. Bunun üzerine odadan ayrıldım. Aradan epeyce zaman geçip içeriye tekrar gittiğimde o olaya ve duruma ilişkin beni de dinlemesini istedim. Kendisinin benim için değerini ve önemini söyledim. Törende olmayı çok istediğimi ve bundan önceki her durumda her zaman yanında olduğumu ve bundan sonra da olacağımı belirttim. Ayrıca o hafta sonu eğitim programının benim için önemini ve aşağı yukarı 25 kişinin, üstelik hafta sonu beni dinlemek için geldiğini dile getirdim. Olayda yaşadığım duygu durumunu ifade etmem sayesinde olayı tatlıya bağlamayı başardık.”

------------------------------------------------------------------------------

Psikolog- SERAP GÜNGÖR
 Hayat bir terapi odası değildir


 “Evlilik terapisti olmak demek, evlilikte hiçbir zaman sorunla karşılaşılmayacağı anlamına gelmez. Çünkü evlilik terapistleri de insandır.
Kişi genellikle içinde bulunduğu duygu durumunu yaşarken kendi yaşamına objektif bakamayabilir. Evlilik terapistinin de duyguları, düşünceleri ve bunların doğrultusunda davranımları vardır. Bunlardan tamamıyla arınarak yaşamaya çalışmak oldukça zordur. Çünkü hayat terapi odası değildir. Anlık karşılaşılan sorunlar ve değişkenler vardır. Sorunla karşılaştıkları an objektif bir şekilde yaşamlarını değerlendirebilip soruna yönelik eylemlerini hemen hayata geçiremeyebilirler. Bu, aynı ‘Terzi kendi söküğünü dikemez’ atasözünün açılımı gibidir.

Elbette diğer insanlara göre evlilik terapistleri biraz daha şanslıdır. İlk şok atlatıldıktan sonra, soruna yönelik neler yapılacağını daha kolay analiz edebilir ve eyleme geçebilirler. Buradan, evlilik terapisti kendi sorununu çözemez veya çözmekte zorlanır gibi bir anlam çıkmasın. Sorun karşısında önce duygularını ön plana alan terapist diğer insanlara göre sorununu daha kolay değerlendirebilir. Sorunlara yukarıdan bakmayı öğrendiği için daha kolay tanımlar ve yüzleşebilir. Yüzleşme noktasında nereye gideceğinin farkında olduğu için sorunun çözüm yollarını daha kolay bulabilir. Zaten mesleğimizin bir gereği olarak tüm psikologlar, psikiyatristler ve terapistler rutin olarak bir başka uzmana danışırlar. Anlayacağınız gibi evlilik terapistlerinin de zaman zaman evlilik terapisi yapan uzmanlara ihtiyacı olabilir. (Milliyet).

 

 

Anasayfa


Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!