Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
KİŞİLİĞİNİZİN GİZLİ YÖNLERİNİ ÖĞRENİN PDF Yazdır e-Posta

TEMETİK ALGI TESTİ (TAT)

v Psikologlarca en sık kullanılan testlerden biridir. 1935 yıllarında Morgan ve Murray tarafından yayınlanmıştır. Rorschach’tan sonra en sık kullanılan kişilik testidir.

v 31 karttan oluşan testte erkekler ve kadınlar için ayrı resimler, bir de boş kart vardır. Resimlerden 10'u cinsiyetlere ayrılmış, 21 resim ise her iki cinsiyet içinde kullanılır.

v Birey her resme ilişkin başı ve sonu olan, konulu bir öykü anlatmak zorundadır.

v Resimlerdeki kişilerin neler düşündüğünü ve hissettiğini de açıklanması istenir.

v Bunun sonucunda birey çoğu kez resimdeki karakterlerden biri ile özdeşim kurar ve öykü bireyin yaşantılarını yansıtır. Bu yolla bireyin duygu ve arzuları ortaya çıkmış olur.

Testin Tanımı
Ölçtüğü Davranış / Nitelik:
Kişilik
Ölçek Türü: Sözel test. Bireysel olarak uygulanır.
Kimlere Uygulanabildiği: 14-40 yaş arası bireylere
Uygulama Süresi:
Zaman sınırlaması yoktur.
Kapsamı: Projektif yaklaşımlı olan test, üzerinde resimler bulunan 30 kart ve1 adet boş karttan oluşur.
Materyali:31 adet kart.
          
    
T.A.T’nin Kullanımı
      TAT en deneyimli uygulayıcılar için bile uygulanması ve yorumlanması çok zaman alan ve çaba isteyen karmaşık bir testtir.

       TAT yapısı gereği sadece özel koşullar altında araştırma konusu olacak olan kişiliğin dinamik faktörleriyle ilgilenir.
      Eğer pilot, özel görevli veya yönetim kurulu başkanı gibi yoğun dikkat gerektiren görevler için seçim yapmamız istenirse, ayırıcı tanı belirtilirse veya hasta temel bir psikoterapi almak üzereyse, TAT uygulanır.

TESTİN AMACI
     Amaç, kişiliğin altında yatan dinamiklere ulaşmaktır. Özellikle iç uyuşmazlıkları, baskın becerileri ve ilgileri, motivasyonları bu test ile buluruz.
     T.A.T testindeki spesifik motivler başarı elde etmeyi, samimiyet gösterilerini ve problem çözme becerilerini içerir.
     T.A.T rüyaları, fantezileri, eş seçimlerini, insanların meslek seçimindeki güdülerini ortaya çıkarır.
     Bazen de kişilik bozuklukları öğrenmek ve adli araştırmalar için kullanılır.

           Bu test, resimli kartlarından oluşmaktadır. Resimler somut ve ayrıntıyı gösterecek şekilde değil, hayal gücünü harekete geçirebilecek şekilde silik, kapalı ve sembolik olarak hazırlanmıştır. T.A.T., çocuklar, gençler ve yetişkinlerin komplekslerini, heyecanlarını, duygularını ve önemli ihtiyaçlarını açığa çıkarmak için uygulanmaktadır

          Test kişiliğin heyecan, duygu, kompleks ve çatışma gibi noktalarını ortaya çıkarır. Burada kişinin kendisine bile itiraf edemediği, bilinç dışına ittiği durumlarla karşılaşılır.
          TAT iki ayrı seans halinde uygulanır. Seanslar arasında 1-2 gün olması testin güvenirliliğini arttırıcı bir unsurdur.
         Bu testte kişiye çeşitli kartlar gösterilir ve kartlara bakarak hayal gücünü kullanması ve karttaki resimlerle ilgili bir hikaye anlatması istenir. Hikayenin temel noktası geçmişte ne olduğu, şu an ne olduğu ve gelecekte ne olacağı üzerine kurulmuştur. Yani bireyden geçmiş, bugün ve gelecekle ilgili üç zamanlı bir hikaye anlatması beklenir.

            Birinci kart bitince kişi kutlanır. Talimatlara uymamışsa talimat tekrarlanır. Denek cesaretsiz ve kitlenmiş durumda ise ona cesaret verilir. Kartta birden fazla hikaye varsa bu durumu engellemek gerekir.
         Testte daha çok başarı hırsı, beklentiler, aile üyeleri arasındaki ilişki, terk edilme ve sevilme ihtiyacı, kadın erkek ilişkileri, anneye, babaya bakışla ilgili bilgilere ulaşılır. Hemcins ve karşı cinsle ilgili olan ilişkiler, yakınlık hisleri, korkular ve aksiyete ile ilgili ipuçlarına ulaşılır.

         Bu test bize ruhsal durumun şimdiki halini verir. Kişinin geçmişle ilgili probleminin olup olmadığının anlaşılmasında ve gelecek beklentileri hakkında bilgi edinilmesinde önemli bir yeri vardır.

 

 

Anasayfa


Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!