GECİKMİŞ KONUŞMA PDF Yazdır e-Posta

 

GECİKMİŞ KONUŞMA

            Çocuğun bebeklik döneminde, bakma, dinleme, öykünme gibi konuşma ve gelişim aşamalarından birini, bir kaçını ya da hepsini yaşaması sonucu ortaya çıkan sorundur. Gecikmiş konuşma sorunu olan çocuklarda aşağıdaki belirtilerden en az 3 tanesi bulunur.

·        Konuşma kısıtlılığı

·        Yetersiz sözcük dağarcığı

·        Cümle kurmada güçlük çekme ve gecikme

·        Duygu, düşünce ve istekleri beden diliyle ortaya koyma

·        Kişiler arası ilişkilerde sözcüklerden çok işaretleri kullanma

·        Atma, vurma, fırlatma gibi şiddet ifade eden eylemleri sıkça yapmak

·        Engellendiği için ya da kendini ifade edemediği için gergin ve sinirlilik halinin yoğunluğunu yaşarlar.

·        Gecikmiş konuşma sorunu olan çocuklar, ister istemez sosyal uyum problemleri de yaşarlar. Yaşıtları tarafından dışlandığı için konuşma probleminin yanında bir de uyum problemi edinirler. Bu iki problem birbirini besler.

 

Gecikmiş konuşmanın nedenleri

1.      İşitme kaybı ve problemleri,

2.      Zeka geriliği ve algılama eksikliği,

3.      Konuşma organlarındaki koordinasyon sorunları,

4.      Duygusal problemler,

5.      Aile içi sorunlar,

6.      Çocuklarda en hızlı gelişim 0-1 yaş arasıdır. Bebekliğin ilk bir yılında geçirilen ağır ve uzun seyreden bir hastalık çocuğun bir çok özelliğini geciktirir.

7.      Hastalık döneminde aile hastalıkla ilgilenirken çocuğun, sosyal, konuşma, dil, ses çıkartma, taklit ihtiyacını ihmal eder.

8.      Çocuğun korkutulması, anne- babanın mükemmeliyetçi tutumu, ihmal ve istismar tavırları neden olur.

9.      Aile ortamında çocuğun konuşmaya teşvik edilmemesi, çocukta konuşma gereksinimi yaratmadan her isteğinin anında yerine getirilmesi önemli bir nedendir.

10.  Çocukla konuşarak iletişim kuracak uyarıcı eksikliğinin olması,

 

Gecikmiş konuşmanın Tedavisi

1.      Gecikmiş konuşma sorununun işitme kaynaklı olup olmadığı, odyometrik inceleme sonucunda ortaya çıkar. Uzmanından gerekli tedaviyi alabilir.

2.      Uzmanlar tarafından uygulanan uygun testler sonucunda, zeka seviyesi ve anlama güçlüğü derecesi öğrenilir, gerekli yardım yapılabilir.

3.      Konuşma organlarındaki koordinasyondan kaynaklanan bir problem ise, çocuğa, üfleme- yalama, çiğneme- şişirme egzersizlerinin yaptırılması çok önemlidir. Bu çeşit egzersizler, konuşma organlarındaki kas ve sinirleri güçlendirir. Çocuğun Oral Motor Kontrolünü güçlendirmeye yardımcı olur.

4.      Ailece konuşma egzersizleri yapılmalıdır. Özellikle bedensel iletişim ve sözsüz işaretler kullanılmamalıdır. Jest, mimik ve işaretler ödüllendirilmemelidir.

5.      Çocuğun duygu, düşünce ve isteklerini sözle ifade edilmesine teşvik edilmelidir.

6.      Çocuğun konuşma dilindeki bütün sesleri çıkarabildiğine emin olmak için, tek tek bütün harfleri ve sesleri çıkarabildiği test edilir. Önce ses, sonra sözcük, en sonunda cümle şeklinde bir yol takip edilerek her akşam evde alıştırmalar yapılmalıdır.

7.      Sözcük dağarcığı basitten zora doğru düzenlenecek, kelimeler günlük kullanılanlardan seçilecektir. Önce sesler ayrı ayrı öğretilecektir.

8.      Aile işbirliği ve tutum birliği yaparak çocuğu konuşmaya teşvik edecek. Çocuk isteklerini sözcük kullanarak yaptığında motive edilecek ve gerekirse ödüllendirilecektir.

9.      Bütün çalışmalar oyun ve eğlence ortamında yapılacaktır. Böylece çocuk sıkılmayacak hatta eğlenerek alıştırma yapacaktır.

10.  Çocukla ilgilenme sürecinde, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını da gidermiş oluruz.

 

 

 

 

 

 

Anasayfa

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!