Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE PDF Yazdır e-Posta

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite öğrenme güçlüğü ile birlikte görülür. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite olan çocuklarda görülebilecek çeşitli öğrenme bozuklukları arasında okuma bozukluğu ve dille ilgili yetersizlikler en sık görülenlerdir. Zeka düzeyi ile Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite arasında doğrudan bir ilişki belirlenememiştir.  Hemen her zeka seviyesindeki çocuklarda Dikkat Eksikliği görülebilir. 

Öğrenme güçlüğü Dikkat Eksikliği ile görülse de ayrı olarak ele alınır.  Öğrenme güçlüğünde beynin farklı işlevler gösteren bölümleri arasındaki iletişim yeterince kurulamamakta ve bilgi etkin bir şekilde aktarılamamaktadır.  Dikkat, görsel algılama, dili kullanma ve kas koordinasyonu gibi alanlardaki bir eksiklik, okuma, yazma, aritmetik, dil öğrenme, konuşma ve anlama becerilerinde yetersizliğe yol açar.

 Dikkat Eksikliğinde çocuk, detaylara odaklanamaz ve dikkatsizlikten kaynaklanan hatalar yapar.  Çocuk belli bir süre bir konuya odaklanmakta zorlanır.  Talimatları kavrayıp ödevlerini yerine getiremez.  Önceliklerini belirleyip organize olamaz; ince ve ayrıntılı zihinsel / bedensel çaba gerektiren işlerden kaçınır.  Sık sık eşyalarını unutup, kaybeder; yapacaklarını unutur; hemen dağılır ve kendisiyle doğrudan konuşulduğunda bile dinlemiyormuş gibi görünür.

 Bu belirtilerin çoğunu sergileyen bir çocuğun ilk hangi yaşta ve ne zamandır bunları yaşadığı ve ayrıca ev, sosyal ve okul yaşamında ne tür sorunlar yaşadığı teşhiste önemlidir. 

Eğer çocuk, can sıkıntısından ya da başka bir şeyle ilgilenme isteğine bağlı bir şeye odaklanamıyorsa; ya da genelde yorgun ve uykusuz olup odaklanamıyorsa buna Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite diyemeyiz. 

 

Anne-babanın yapması gerekenler,

1.      Anne-babanın yapacağı ilk şey, çocuğun durumundan haberdar olmak üzere öğretmeninden bilgi almak ve öğretmenin tespiti ve yönlendirmesiyle bir uzmanla görüşmektir. İlk uzman okul rehber öğretmeni(Psikolojik Danışman) olmalıdır.

2.      Herhangi bir değerlendirmeden önce çocuğunuzun bir görme ya da işitme sorunu olmadığından emin olun.  Çocuğunuzla konuşurken ona ismiyle hitap ederek göz teması kurun ve sizi dinlediğinden emin olmak için söylediklerinizi tekrar etmesini isteyin. 

3.      Dikkat eksikliği ile başa çıkmakta en etkin yol sürekli tekrar etmektir. Çocuğunuzun ev ve okul ile ilgili yapması gerekenleri sürekli tekrar etmesini sağlayın.  Bunu yaparken yapılacak işi küçük bölümlere bölmek ve çocuğunuzun dikkatini toplayabileceği uygun süreler arasında mola vermesi önemlidir.  Çocuğunuzun organize etme ve planlama becerilerini geliştirmesi için yaşam ve çalışma alanlarını yeniden düzenleyebilirsiniz.

4.      Çocuğunuzun yapacaklarını ve okula götüreceklerini önceden not ederek bu notu kontrol etmesini sağlayabilirsiniz. 

5.      Düzenli yapılması gerekenleri belirleyerek bunları hep aynı sırada ve şekilde yapması için birlikte pratik yapabilirsiniz.

6.      Çocuğunuzun öğretmeni ile teması ve işbirliğinizi koparmadan öğrenme sürecini takip edebilirsiniz.

7.      Çocuğunuzun güçlü yanlarına göre alternatif öğrenme yöntemleri belirleyip bunları kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun not tutmasını, resim ve grafiklerden bolca faydalanmasını sağlayınız.

8.      Çocuğunuz sorunlarından dolayı kendini yetersiz görebilir; gergin ve sinirli olabilir. Dikkat eksikliği ya da öğrenme güçlüğü yaşayan çocuğunuza sevgi ve desteğinizi koşulsuz bir şekilde her zaman hissetmelisiniz.

9.      Ders çalışırken uzun zaman masada kalmaması, kısa aralıklarla ders çalışması önerilir. 20-30 dakika arası uygundur.

 

 

Tedavisi

Tedavide hedeflenen çocuğun okulda ve evde kendine yeter bir duruma gelmesidir. 

Tedavi, bir uzmanın yönlendirmesiyle, anne-babanın, öğretmenlerin ve rehber öğretmenin birlikteliği ile eğitsel, psikolojik ve tıbbi gereçlerin birlikte kullanıldığı disiplinli bir çalışma ile olur. 

Eğitsel tedavide öğretmenlerin ve rehber öğretmenin işbirliğini önemlidir.  Psikolojik tedavide çocuk ve aile ile birlikte çalışılır. 

Uygun psikolojik yöntemlerle, dikkati dağıtacak etkenleri azaltmak ve organizasyon becerisini geliştirmek hedeflenir.

 

 

 

 

 

 

Anasayfa


Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!