Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
İKTİDARSIZLIK PDF Yazdır e-Posta

İKTİDARSIZLIK

            İktidarsızlık, erkekte cinsel ilişki sırasında sertleşme sorunudur. Erkek cinsel işlev bozukluklarından en önemlisi budur.

             Başlıca nedenleri diyabet, kalp-damar hastalıkları, bazı ameliyatlar, sigara, psikolojik ve sinirsel gerilimler...
             Tedavide ilk adım çoğu zaman çiftin cinsel eğitiminin tamamlanması ya da yeniden eğitilmeleri ile başlar. Erkek ve kadına, sertleşmenin irade dışı bir bedensel tepki olduğunu anlamalıdır. Hiç bir erkek kolunu kaldırır gibi penisinin sertleşmesini isteyerek sağlayamaz. Ancak, kendisiyle eşi arasında bir cinsel temas ve iletişim olduğunda ve kendisi de psikolojik bakımdan rahat bir durumdaysa, bu sertleşmenin meydana geleceğinden emin olabilir.

             Buna karşılık sıkıntı, kaygı ve korku, bu cinsel tepkinin gerçekleşmesini engelleyecektir. Kısaca, çift, "korkunun kendisinden başka korkulacak bir şey bulunmadığını" anlamalıdır. Kuşkusuz, bu korkunun kaynakları da tartışılmalı ve aydınlatılmalıdır. Ayrıca, eşler arasındaki ilişkinin cinsel olmayan yönleri de tartışılmalıdır. Bazen bir cinsel iletişimin kurulmasını engelleyen şeyin cinsellikle hiç ilgisi olmayabilir.
            Bu iletişimin kurulmasına yardım etmek amacıyla terapistler çiftlerin kendi evlerinin mahremiyeti içinde uygulayabilecekleri bazı egzersizler önerirler.

 

             Araştırmalar, iktidarsızlık nedenlerinin yüzde 70’inin organik, yüzde 30’unun ise psikolojik olduğu belirtiliyor.
             Kişinin sosyal yaşamındaki bozulmalar (mesleği, çevresi ve parasal durumu gibi), cinsellik üzerine konsantrasyonu engelliyor. Depresyon ve aşırı heyecan nedeniyle de her yaşta iktidarsızlık meydana gelebiliyor. Hamile bırakma korkusu, evlilik dışı ilişkilerin doğurduğu stres ve aşırı heyecan iktidarsızlığın diğer önemli psikolojik nedenlerindendir. Türk erkeklerine özgü bir diğer neden ise cinsel bilgilerin yanlış veya eksik olmasıdır.
     
            İktidarsızlığa neden olan en önemli etken ise strestir. İktidarsızlık, en çok stresli mesleklerde ya da aşırı çalışanları tehdit ediyor. İktidarsızlık yaşam kalitesini etkiler, erkekte kendine güveni azaltır.
    

            İktidarsızlık  ile psikolojik faktörler iç içedir. Cinsel birleşme çok fazla konsantrasyon gerektiriyor. İstek olması, eşini beğenip beğenmemesi, ona karşı cinsel arzu duyup duymaması önemlidir. Özellikle beğeni çok önemlidir. Her erkek her kadına cinsel arzu duymaz.  Bazen de uzun ilişkilerde eşe karşı ilgi azalır.
     

  

            Erkeğin sahip olduğu cinsel bilginin yanlış ya da eksik olması, erkeği olumsuz etkiler. Çocuklara hiç bilgi verilmemesi, cinsellikle ilgili her şeyin ‘ayıp ya da günah’ sayılması, bilgisizliğe ya da aslı olmayan bilgilere sahip olmasına neden oluyor.

            Daha önce geçirilen kalp krizini yeniden geçirme, reddedilme, ereksiyon probleminin tekrarlayacağı gibi korkular da psikolojik nedenler arasındadır.

            Bedenleri karşılıklı kabulleniş olmayınca erkeğin kendine güvenini azalıyor. Erkek kendini aşağılanmış hissediyor.
 

            Bir kereye mahsus bu durumun yaşaması yorgunluğa, uykusuzluğa, stresli olmasına bağlıdır. Hastalık olarak değerlendirilmez. Kişinin durumu az 2-3 ay değişmeden devam etmelidir.
            Birleşmenin hemen öncesinde "sertleşme olacak mı?" kaygısı, sorunun çözümünü engellemekle kalmıyor. Giderek erkeği cinsel ilişkiden vazgeçmeye, soğumaya, cinsel isteksizliğe kadar götürüyor.

            Stres, aşırı çalışma, depresyon gibi başka bir psikolojik hastalığın bulunması problemin ortaya çıkmasına sebep oluyor.
     

            İktidarsızlığa bağlı depresyon gelişebiliyor. Ya da depresyon, tedavisi için kullanılan ilaçlara bağlı iktidarsızlık oluşabiliyor. Önce depresyon tedavi edilir sonra iktidarsızlığa çözüm aranır.
     
            Stres ve aşırı çalışmanın İktidarsızlığa etkisi büyüktür. Stresli mesleklerde çalışanlar risk altındadır. “Hafta içi o kadar yorgun oluyorum ki,  yemekten sonra hemen uyuma ihtiyacı hissediyorum”, diyenlerin sayısı az değildir. Cinsellik sadece tatilde, hafta sonunda yapılacak bir şey gibi görenler çoktur.

            Ekonomik krizle birlikte insanlar daha fazla çalışmak zorunda kaldı. İnsanların ya iş saatleri uzun ya da ikinci bir işte çalışma ihtiyacı doğdu. Çalıştıkça da hem onun stresi, hem çalışma saatlerinin uzun olması yorgunluğa, dolayısıyla cinselliğe ayrılan beyin gücü, zaman, beden enerjisi azalıyor. Kişi gün içinde aklına bile getirmiyor. İşini kaybedenler, iflas ve zarar edenler, işsiz olanlar ve borcu olanların iç huzuru ve yaşam istekleri azaldığı için cinselliğe karşı bu dönemde soğukturlar.

 

             Nedenin psikolojik olup olmadığını nasıl anlarız; Cinsel öykü alınır. Sorular sorulur. Şu sorulara verilen cevaplar önemlidir: "Sertleşme cinsel etkinliğin başında mı oluyor? Oluştuktan sonra istek ve uyarılma devam ederken kayboluyor mu? Kaybolduğunda yeniden oluşuyor mu? Cinsel birleşmeye kadar ereksiyon sürüyor mu? Boşalma sırasında sertleşme oluyor mu? Sertleşme kayboluyorsa boşalma oluyor mu?
              Eğer iktidarsızlık birdenbire başlıyorsa, zaman içinde değişkenlik gösteriyorsa birkaç gün iyi, birkaç gün kötü ise, tatil gibi farklı ortamlarda değişiklik oluyorsa nedeni psikolojiktir.
         

Terapi Sırasında
     Terapide çiftleri birlikte alınıyor. Sorunun çözülmesini hızlandırmak için çiftlerin aralarındaki iletişim arttırıyor. Çiftlerin cinselliği bir bedensel haz olarak algılaması, bunu sınav gibi görmemesi, cinsel ilişkiyi birleşmeden ibaret değil duyusal ve bedensel hazzın paylaşılması olarak görmesi için bilgilendirme terapisi yapılır. Kaç yıllık evli olursa olsunlar, cinsellikle ilgili hiçbir şey konuşmuyorlarsa çiftlerin birbirine açılması sağlanır. Eşine nelerden hoşlandığını ya da hoşlanmadığını söylemesi gerekir. Erkek iktidarsızlığı dünyası yıkılmışçasına yaşıyor. Kadına sorduğunda,  "Benim için o kadar önemli değil" diyor. Erkeği hem şaşırtıyor hem de rahatlatıyor.
   

•   Birbirinize hoş davranın,
•   Sık sık kavga etmeyin,
•   Bir süre evde yatılı misafir kabul etmeyin,
•   İyi bir cinsellik için ereksiyon ve cinsel birleşmenin zorunlu olmadığını bilin,
•   Çiftler bedensel temizliğe ve kişisel bakımına önem vermelidir.
•   Bu aşamada kadınlara da pek çok görev düşüyor: Daha sabırlı ve anlayışlı olması, eşini aşağılamaması, terslememesi, alay etmemesi gerekir.

·        Kadınların eşlerinin gözünde çekiciliklerini arttırması gereklidir.     
     

İktidarsızlığa Neden Olan Yanlış bilgi ve Tutumlar

 

·        Erkek cinsel ilişkiyi her zaman ister ve her zaman hazırdır; Bu inanış hem kadının, hem de erkeğin böyle bir beklentiye girmesine neden oluyor. Cinsel eylem, başarmak zorunda olunan sınav gibi görülüyor.

·        Erkek cinsel ilişkinin sorumluluğunu üstlenmek ve yönetmek zorundadır; İlişkiyi hep erkek başlatacak, idare edecek’ görüşü kadını pasif yapıyor. ‘Erkek aktif olmalı’ düşüncesi pek çok soruna neden oluyor... Kadın başlattığı zaman 'kötü kadın’ gibi algılanıyor.

·        Sevişme cinsel birleşmedir, onun dışındakiler önemli değildir; Sevişmek mekanik bir şey değildir. Yakınlaşmalar, dokunmaların sonunda sarılarak uyumak da büyük mutluluk verebilir.

·        Anadolu’da hala yaygın olan ‘ilk gece kanlı çarşaf gösterme geleneği’ de iktidarsızlığın psikolojik nedenleri arasında yer alır. Çarşaf gösterme zorunluluğunun doğurduğu baskı, erkekte sertleşme sorunuyla sonuçlanabiliyor. Düğün telaşı, yorgunluğu, gerginliği altında çiftlerden cinsel birleşme beklenmesi, stresli bir ortamda üstelik kapıda akrabaların beklemesi erkekte iktidarsızlığa kadında ise vajinismusa (kasılma nedeniyle birleşememe) neden olur.

 

Anasayfa


Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Moscow' for '+03/3.0/no DST' instead in /home/ruhsmcom/public_html/yazilarim/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!