ERGENLİKTE BEDENSEL GELİŞİM PDF Yazdır e-Posta

 

 

ERGENLİKTE BEDENSEL GELİŞİM

·        Büyüme ve gelişme, anne karnından başlayarak ergenlik dönemi sonuna kadar devam eder.
Büyüme ve gelişmenin hızı, miktarı ve zamanı bakımından normal çocuklar arasında önemli farklar bulunmaktadır. Bazı çocuklar daha çabuk büyüyerek ergenliğe akranlarından önce girebilir ve bedence gelişmelerini önce tamamlayabilirler. Büyüme ve gelişmeyi etkileyen faktörleri şöyle sıralayabiliriz: Kalıtım, Hormonlar, Beslenme Düzeni, Sağlık Durumu, Coğrafi Koşullar, İklim…

·        Kızlar; erkeklerden yaklaşık 2 yıl önce gelişmeye başlar. Kızların ergenliğe giriş yaşı 10-13 yaşlar arasındadır. 16-18 yaşlarına kadar ve yılda 9 cm uzayabilirler. Ergenlik süresince kilo ortalama 16 kg artabilir. Kızların bedenindeki değişimler östrojen hormonunun etkisiyle gerçekleşir.

·        Kızlarda Ergenlik, 10-11 yaşında göğüslerin büyümesi ile başlar. Bir göğüs diğerinden daha büyük olabilir (normallik kaygısı). Heyecanlanıp, utanabilirler. Kambur durabilirler. Duruş bozuklukları ortaya çıkabilir.

·        Vücudun belli bölgeleri tüylenir ve kıllanır. Temizlik malzemelerini asla arkadaşları veya aileden birisiyle paylaşmamalıdırlar.

·        Kalçalar genişler, bel daralır. Bazı vücut bölgeleri yağlanır.

·        Kolları, bacakları, elleri ve ayakları vücudun geri kalan kısımlarına göre daha hızlı büyüyecektir, bu organlar daha uzun olabilir. Vücudun geri kalan kısımları kol ve bacaklardaki büyümeyi yakalayıncaya kadar Ergen kendini biraz biçimsiz hissedebilir.

·        Deri daha yağlı hale gelir, daha çok terler, ter bezleri büyümeye başlar,
 Hormonların yükselmesine bağlı olarak yüzünde sivilceler olur.

·        Adet kanaması,10-16 yaş arasında başlayabilir. Genellikle ilk yıllarda düzensiz kanamalar olur. Bir süre sonra düzene girecektir. Bazı genç kızların adet kanaması daha ağır olabilir: Kramplar, Karında gaz birikmesi, göğüslerde hassasiyet veya şişkinlik, baş ağrısı, duygusal değişiklikler ve depresyon…
Bu dönemde; Spor, banyo gibi normal aktivitelerden vazgeçilmemelidir.

·        Romantik aşkla ilgilidirler.

·        Konuşkandırlar fakat bu iletişim kurmaya yönelik değildir.

·        Olur olmaz şeylere gülme eğilimindedirler.

·        Ayna karşısında daha fazla zaman harcarlar.

·        Karşıtlıkları ve dengesizlikleri vardır. Kendine güven ve güvensizlik çatışmaları yaşar. Kendini tanıma yolunda büyük bir çaba harcamak zorunda kalırlar ve “bağımsız beni” ortaya koyma çabasındadırlar.

·        Çok kısa aralıklarla aşırı hareketli ve aşırı durgun olabilir.

·        Arkadaşlar arasında adı geçen ya da benzemek istediği kişilerin üzerinde görülen giysiler ve markalar öne çıkar

·        İlgi duyduğu konular ve nesnelere ilişkin aşırı dikkat ve titizlik söz konusudur

·        Son derece hassas ve kırılgan olurlar. Saldırgan ve gürültücüdürler.

·        Çok değişkendirler, istekleri gelip-geçicidir. Son derece bencil veya fedakâr olabilir.

Erkeklerde Ergenlik belirtileri, ortalama 13-15 yaşlarında başlar.

·        Boy, yılda ortalama 10,5 cm uzar. 18-20 yaşlarına kadar sürer.
 Ağırlık, ergenlik dönemi süresince ortalama, 20 kg artar.

·        Erkeklerin bedenindeki değişimler testesteron hormonunun etkisiyle gerçekleşir. Vücudun bazı bölgelerinde kıllanma, kas gelişimi görülür.

·        Kolları, bacakları, elleri ve ayakları vücudunun geri kalan bölümlerinden daha hızlı büyür.

·        Boğuk bir sese sahip olur. Bu durum sesinde çatallaşmaya yol açabilir. Zamanla sesindeki çatallaşma durur ve bir süre sonra normal bir sese sahip olur.

·        Deri, ergenlikle birlikte daha yağlı hale gelir ve daha çok terler, çünkü ter bezleri de büyümeye başlamıştır. Vücut sık sık yıkanmalıdır.

 

 

Anasayfa

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!