SINAV KAYGISI PDF Yazdır e-Posta

 

SINAV KAYGISI

 

Kaygı; farklı, önemli ve zor bir durumla karşılaştığında bireyin yaşadığı duygudur. Bedensel, duygusal ve zihinsel değişimlerle kendini gösteren aşırı uyarılmışlık durumudur.

 

Sınav Kaygısı, sınav öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan kaygıdır.

      Normal düzeydeki bir kaygı kişiye, istek duyma, karar alma, alınan kararlar doğrultusunda enerji üretme ve bu enerjiyi kullanarak performansını yükseltme açısından yardımcı olur. Ancak yaşanan kaygı çok yoğun ise, kişinin enerjisini verimli bir biçimde kullanmasını, dikkatini ve gücünü yapacağı işe yönlendirmesini engeller. Kişi potansiyelini tümüyle kullanamaz ve istenen performans düzeyine erişemez.

 

Sınav Kaygısı yaşayan öğrenciler, çalışmalarını planlamakta, doğru düşünmekte, konsantre olmakta ve çalıştığı konuları hatırlamakta güçlük çekerler.

 

  Sınav Kaygısının Etkileri

·        Öğrenilen bilgilerin aktarılmasında güçlük yaşanması,

·        Okuduğunu anlama ve düşüncelerini düzenlemede zorluklar,

·        Dikkatte azalma yaşanır.  Dikkatin sınavın içeriğine değil sınava bağlı olarak yaşanan başka olaylara odaklanması,

·        Zihinsel becerilerin zayıflaması, bilgilerin hatırlanmasının engellenmesi,

·        Yoğun korku, endişe, kararsızlık, güvensizlik ve geleceği belirsiz görme gibi psikolojik belirtiler ortaya çıkar.

·        Anne- babaya ve çevreye hesap verememe korkusu

·        Arkadaş ve aile ortamında saygınlığını yitirme küçük düşme korkusu

·        Mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, sivilceler, uykusuzluk, iştahsızlık, karın ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıkların ortaya çıkması gibi...

 

SINAV KAYGISINI YENMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 

·        Çalışma stratejinizi belirleyin, zamanınızı düzenleyin, sorumluluk alın, program hazırlayın ve hazırladığınız programa uyun.

·        Çalışma zamanı geldiğinde ne olursa olsun çalışın; ertelemeyin, programınızı değiştirmeyin ve çalışmamak için bahaneler yaratmayın.

·        Hazırladığınız çalışma planına uyarak çalışmalarınızı gözden geçirin, yemek, uyku ve rahatlamak için zamanı planladığınız yönde kullanın.

·        Programınızda sosyal etkinliklere ders aralarında molalara mutlaka yer verin.

·        Unutmayın, kaygısız öğrenci yoktur. Sınava hazırlanan herkes sizin gibidir ve şartlar eşittir.

·        Kaygısız öğrenci varsa, o sizin rakibiniz değildir. Çünkü onun hiçbir iddiası yoktur.

·        Kaygının olduğu yerde başarı vardır. Çünkü kaygı, potansiyelinizi tam kullanmak için vardır. Bu olumlu özelliğinizi düşman gibi görmeyin. Sevin ve dost olun.

·        Kaygı, ciddiyet, önemseme, planlama, hazırlanma ve sonuç almayı beraberinde getirir. Bu güzel özelliği kullanın; esiri olmayın, korkmayın.

·        Dengeli uyuyun. Dengeli beslenin ve bol miktarda sıvı alın.

·        Sınav günü kahvaltı yapmak ve hazırlanmak için yeterince zaman ayırın.

·        Sınavda gerekli olabilecek araç-gereci yanınıza aldığınıza emin olun

·        Sınav mekânına erken gidin, kaygılı öğrencilerden uzak durun, çünkü kaygı bulaşıcıdır.

·        Sınav süresince; “Hiçbir şey yapamayacağım, sınav kötü geçecek, ya soruları yanıtlayamazsam" ya da "Her şeyi unuttum” gibi olumsuz düşünceleri aklınızdan çıkarın ve rahatlamak için:

·        Doğal bir şekilde burnunuzdan nefes alın. Aldığınız nefes, göğüs kafesinizi değil, diyaframınızı aşağı doğru itip karnınızı şişirsin. Nefesinizi bir iki saniye tutun daha sonra ağzınızdan verin. Bu egzersizi günde 2-3 kez tekrarlayın.

·        Olumlu düşünün: kendinize sessizce güzel şeyler söyleyin:

           -“Ben bu sınavı başarabilirim.”

           -“Kendimi rahat hissediyorum ve her şey yolunda” gibi…

·        Özellikle sınav öncesinde kendinizi diğer sınıf arkadaşlarınızla kıyaslamayın. Bu rekabet sizde gerginlik yaratabilir.

·        Sınavdan hemen önce sınavla ve sınav konuları ile ilgili sınıf arkadaşlarınızla tartışmayın.

·        Sınav soru ve açıklamalarını dikkatle okuyun.

·        Panik olduğunuzu ya da heyecanlandığınızı hissettiğinizde, rahatlama tekniklerini uygulayın, sakinleşmek için kendinize bir iki saniye zaman tanıyın. Nefes alma ve olumlu sözler söylemek gibi.

·        Sadece sınava odaklanın.

·        Eğer sınavı çok zor bulduysanız yine de yılmayın ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Unutmayın, hiçbir emek boşa gitmez.

 

 

Anasayfa

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!