VERİMLİ DERS ÇALIŞMA PDF Yazdır e-Posta

                           

 VERİMLİ  DERS ÇALIŞMA TEKNİKLER

 

1- Bir Amaç Belirleyiniz 

Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Bu amaçlar, bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek olabilir.

Bunları iyi belirleyerek çalışmaya başlayan kişiler, bu yakın amaçlara ulaşa ulaşa önce sınıfını geçmek, okulunu bitirmek ve genel sınavı kazanmak biçiminde özetlenen uzaktaki amaçlarına da ulaşmaktadırlar.

Unutmayın hedefi olmadan ilerleyen gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez...

 

2- Planlı Çalışınız

Hedefleri oluşturmak ve plan yapmak yolculukta önemli adımlardır. Ancak önemli olan uygulama aşamasında çalışmalarımızı engelleyebilecek nedenleri öngörüp başa çıkabilme konusunda iç disiplin geliştirebilmektir.

Yaşamımızla ilgili sorumluluğu rastlantılara bırakırsak çalışmalarımızı ve başarılarımızı engelleyebilecek pek çok sebebimiz olacaktır. Aldığımız kararları uygularken, çalışmalarımızı engelleyerek, hedeflerimizle aramıza girebilecek her türlü duygu, düşünce ve davranışı  kontrol etmeliyiz.

Çalışmada plan; "nasıl", "ne zaman" ve "nerede" çalışacağınıza karar vermek demektir. Üç tip plan vardır ;

 

a. Dönem Planı: Dönem planı için bir takvim kullanılır ve bu takvim kişinin göreceği bir yere asılır. Akademik dönem için tarihleri gösteren bu takvim; sınavları, ödev tarihlerini, deneme sınavları, sosyal etkinlikleri içermelidir.

Böylece birey ileride ne yapması gerektiğini bilir ve sınava hazırlanma, ödev hazırlama gibi görevlerin üst üste gelmesini ve karışıklıkların oluşmasını önler.

 

b. Haftalık Plan: Bir hafta boyunca tüm görevleri planlamak için hazırlanır. Sınav için hazırlanma, ders kitabını okuma, çalışma, arkadaşlarla toplanma gibi etkinlikler için zaman ayrılır.

Haftalık plan yapılırken esnek davranmalı ve çok şey yapma planlanmalıdır.

Eğer yeterince dinlenilmezse planlananlar gerçekleşmez.

Birçok şeyi kötü bir biçimde yapmaktansa birkaç şeyi iyi yapmak daha yararlıdır.

Haftalık planın gerçekçi olabilmesi için önce gözden geçirilir.

Yapılan plana kesinlikle uyulmalıdır. En iyi plan bile uyulmazsa yararlı olamaz.

Plan bireyin yaşamına uygun hale gelinceye kadar üzerinde çalışılmalıdır.

 

c. Günlük Plan:

·        Uykudan kalkılan saat

·        Kahvaltının bitiş saati

·        Okula geliş gidiş saati

·        Yemek için verilen aralar

·        Öğrenme için ayrılan süre

·        Dinlenme, gezme, spor, TV. izleme,

·        Arkadaşlarla beraber olmak için belirlenen süre.

·        Tekrar yapmak için ayrılan süreler

·        Ev ödevlerine ayrılan süreler

·        Uykuda geçen süre

                Planlı Çalışmayı Aksatan Faktörler

o       Televizyon Bağımlılığı

o       Spor bağımlılığı

o       Kıramadığınız arkadaşlarınız

o       Aileniz ve sorunları

o       Ders çalışmaya oturamamak

o       Misafirleriniz

o       Bilgisayar başında geçen zaman

o       Arkadaşlarla saatlerce telefon konuşması ve mesajlaşmak

o       Aşırı hayal kurmak

 

3- Zamanınızı Kendi özelliklerinize göre Ayarlayınız.

Öğrenciler bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Bir öğrencinin isteyerek çalıştığı ve hemen öğrendiği bir dersi bir başka öğrenci zor öğrenebilir. Bir başka öğrenciyse çabuk yorulabilir ya da çalışmak istemeyebilir. Bu nedenle bir ders ya da konu içinde ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir.

Her öğrenci zamanı kendine göre ayarlamalıdır. Bir saat çalıştıktan sonra araya 10- 15 dakikalık dinlenme koymak yararlı olur. Bu sayede bir saatlik çalışma sonunda dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılır.

Çalışmalarınızdan yeterince verim alabilmek için dengeli ve düzenli beslenmeli, özellikle sabah kahvaltılarınızı düzenli ve yeterli kaloriyi alacak şekilde yapmalısınız.

 

4- Veriminizi  Engelleyen Etmenleri Yok Ediniz.

Sizin için olumsuz olabilecek hiçbir duruma asla ve asla izin vermeyiniz. Çalışmaya başlamadan önce, yorgunluk, uykusuzluk, ağrı, sızı, acı, korku, öfke, aşırı kaygı, fazla heyecan, endişe, açlık, aşırı tokluk, aile dertlerini aklınızdan silin veya giderin.

 Çalışma ortamınızın çok sıcak, çok soğuk gibi ve havasız olmamasına dikkat edin. Kesinlikle ortam dağınık ve dikkatinizi dağıtabilecek durumda olmamalıdır.

 Çalışmanız için gereken araç ve gereçleri hazırlayınız. Masadan bir bardak su veya kalem, silgi için kalkmayınız.

 

5- Çalışma Ortamınızı Düzenleyiniz

Unutmayınız ki; dağınık oda = dağınık zihin. Ve ders çalışırken genellikle aynı ortamı tercih etmeye çalışınız. Aynı mekanda ders çalışmak çalışmaya daha kısa sürede adapte olmanı sağlar. Çalışma masanız olsun. O masaya sadece çalışmak için oturduğunu hissetmelisiniz. Çalışma yerinin seçimi çok önemlidir. Çalışma yeri derli toplu, yalın elden geldiğince sabit ve sakin olmalı, ayrıca ışık, ısı gibi fiziksel sorunları da çözümlenmiş olmalıdır.

 

6- Ders Çalışırken Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmayınız

TV. İzleyerek ya da müzik dinleyerek çalışmak. İki işi birlikte yapmaya çalışanları,   ‘eli işte gözü oynaşta’ terimi çok güzel anlatır. İlgi bölündükçe kalite kaybına uğrar. Ders çalışmaya konsantre olmak dersle baş başa olmayı gerektirir. Sadık bir sevgili olunuz.

Ders çalışma zamanı gözünüz dersten başka bir şeyi ne görsün ne de kulağınız başka bir şeyi işitsin.

 

7- Not Tutunuz.

·       Anlatılanlar öğretmenin ağzından çıktığı gibi değil, anlaşıldığı gibi yazılmalıdır.

·        Öğretmenin anlattığı konunun ana fikri ve anlamları kavranıncaya kadar beklenilmelidir.

·        Zamanın çoğunu yazmakla değil, dinlemekle, fikirleri kavramaya çalışmakla geçiriniz.

·        Konu; grafik, şekil, istatistik vb. bilgilere dayalı olarak anlatılıyorsa notlar arasına bunlar da mutlaka yer almalıdır.

·        Önemli fikir ve paragrafların aynen yazılmasında fayda vardır.

·        Yazıların düzgün ve okunaklı olmasına önem verilmelidir. Önce müsvette yapma, sonra temize çekilme yoluna gidilmelidir.

 

8- Diğer Kaynaklardan Yararlanınız

Öğrenci, herhangi bir konunun öğrenilmesinde, başka kaynaklara ne kadar baş vurursa, öğrenme ilgisi ve zihinsel yetileri de o kadar çok genişleyecektir. Çizelge, grafik, harita ve resimlerin özel bir önemi vardır. Bunlar sayfalarca anlatılan bilgileri topluca ve bir arada vererek o konunun kavranmasına yardımcı olmaktadırlar.

 

9- Etkili ve Verimli Okuyunuz

Okuma, öğrenmenin en temel yoludur. Öğrenmede hızlı okuma önemli ve gereklidir. Hızlı okumayla hem okunanlar daha iyi anlaşılır, hem de zamandan kazanılır. Okuma hızı lise öğrencileri için yaklaşık 200 - 250 sözcüktür. Bu hız okunulan yazının niteliğine ve okumanın amacına göre ayarlanmalıdır. Vakit geçirmek amacıyla bir hikaye veya roman okurken okuma hızı oldukça yüksek olabilir. Ama okuma; yorum yapma, eleştirme özet çıkarmak için yapılıyorsa okuma hızı yavaş olmalıdır. Hızlı okumanın en önemli yolu sesiz okumadır. Sessiz okuma hızı arttırdığı gibi anlamayı da kolaylaştırır. Sessiz okuma dudak kıpırdatmadan, kafa sallanmadan sadece gözle takip ederek okumadır. Hızlı ve anlamlı okuma becerisi kazanabilmek için bol bol okuma çalışmaları yapılmalıdır. Önce gazete, öykü ve roman gibi şeylerle işe başlamalı giderek boş zamanları okuyarak değerlendirme alışkanlığı kazanılmalıdır.

 

10- Tekrarlar Yaparak Unutmayı Önleyiniz

Öğrenilenler zamanla unutulabilir. Unutmayı önlemenin iki yolu vardır. Bunlardan biri öğrenilen bilgileri yeri geldikçe kullanmak, diğeri de aralıklı olarak tekrar etmektir. Öğrenciler öğrendiklerini yeri geldikçe kullanırken hem bunların işe yaradığını görecekler, hem de yeni bilgiler edinmeye motive olacaklardır. Aralıklı olarak yapacakları tekrarlar sayesinde ise bir taraftan eski öğrendiklerini hatırlarken diğer yandan da sınavlara her an hazır durumda olacaklardır.

 

        Hatırlama Konusunda Üç Altın Kural Vardır.

            1-)  Çalışma süresi 30-50 dakikadır.

                    Bu sürenin sonunda ne hatırlanacağının sınanması gerekir.

            2-)  30-40 Dakikalık bir çalışma ve 10 dakikalık tekrarı,

                   10 dakikalık bir dinlenme izlenmelidir.

             3-) Dinlenme sırasında kendinize bir ödül verin. Çünkü Bunu Hak Ettiniz...

                                  Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı Kaynakları

 

Anasayfa

Resim Galerisi

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!